Biblioteczka uczy, biblioteczka radzi, biblioteczka nigdy cię nie zdradzi...

Ważne wydarzenia literackie

2 V 46 rocznica - urodzin KRZYSZTOFA PETEKI: dziennikarza, reportażysty, autora kilkunastu powieści przygodowych dla młodzieży wydawanych w dwóch seriach: „Porachunki z Przygod±” (m.in. „Tajemnica deszczowej nocy”, „Czarna walizka”, „Kamienna pułapka”, „Ostatnia zagadka”, „Bezlitosna fala”, „Koszmarna przesyłka”) i „Operacja Hydra” („Ścieżka Janusza”, „Trop Katarzyny”).

3 V 111 rocznica - rocznica urodzin GEORGA CHANDOSA BIDWELLA- prozaika angielskiego, eseisty i publicysty, autora poczytnych powieści historycznych i podróżniczych adresowanych także do młodzieży, m.in. „Cudz± krwi±”, „Ostatni rycerz króla”, „Artura”, „Pirat królowej”, „Lwie serce”.

5 v 96 rocznica - urodzin HANNY ŁOCHOCKIEJ- poetki, prozaiczki, tłumaczi, autorki słuchowisk, zbiorów wierszy i opowiadań dla dzieci, m.in. „Chrz±szcz w trzcinie”, „Dziewczynka z tęczy”, „Księżyc nad Warszaw±”, „Wesołe podwórko”, „Ptasie mleko”, „O wróbelku Elemelku”.

6 V 21 rocznica - śmierci HANNA MUSZYŃSKIEJ-HOFFMANNOWEJ (pseud. Ciocia Hania)- powieściopisarki, publicystki, autorki opowiadań i szkiców oraz powieści historyczno-biograficznych       i współczesnych czytanych także przez młodzież, m.in. „Panie na Wilanowie”, „Kochałam księcia Józefa”, „Panna Frau, Czupiradełko”.

7 V 31 rocznica - ¶mierci ADAMA BAHDAJA (pseud. Dominik Damian)- prozaika, tłumacza, autora licznych ksi±żek dla dzieci      i młodzieży, m.in. „Do przerwy 0:1”, „Podróż za jeden u¶miech”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Mały Pingwin Pik-Pok”, „Trzecia granica”, „Telemach w dżinsach”.

8 V - DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

9 V 156 rocznica - urodzin JAMESA MATTHEW BARRIE- angielskiego pisarza, dramaturga i dziennikarza, autora popularnej do dzi¶ ksi±żki dla dzieci „Przygody Piotrusia Pana”, należ±cej do arcydzieł dziecięcej literatury ¶wiatowej.

11 V 121 rocznica - urodzin JANA PARANDOWSKIEGO- prozaika, eseisty, tłumacza, wybitnego znawcy oraz popularyzatora kultury i literatury antycznej, autora ksi±żek dla młodzieży, m.in. „Przygody Odyseusza”, „Wojna Trojańska”.

15 V 61 rocznica - urodzin LILIANY BARDIJEWSKIEJ- prozaika, krytyka literackiego i teatralnego, tłumaczki, autorki słuchowisk radiowych, sztuk teatralnych oraz ksi±żek dla dzieci i młodzieży, m.in. „Ratatuj”, „Zielony wędrowiec” (nagroda PS IBBY Ksi±żka Roku 2001), „Bractwo Srebrnej Łyżeczki”, „Moje – nie moje”, „Dom o¶miu tajemnic”, „Księżniczka Koronka i ksi±żę Hafcik”.

16 V 56 rocznica - ¶mierci JANUSZA MAKARCZYKA- prozaika, publicysty, dyplomaty, autora m.in. powie¶ci historycznych dla młodzieży: „Przez morza i dżungle”, „Dżafar z Bagdadu” oraz trylogii: „Talizman starca z gór”, „Krzywe szable”, Srebrna ława”.

19 V 51 rocznica - ¶mierci MARII DˇBROWSKIEJ- wybitnej nowelistki, powie¶ciopisarki, tworzyła także dla dzieci                    i młodzieży, m.in. „Dzieci ojczyzny”, „U¶miech dzieciństwa”, „Marcin Kozera”, „Wilczęta z czarnego podwórza”.

21 V 96 rocznica - ¶mierci ELEANORY PORTER- pisarki amerykańskiej, autorki powie¶ci dla dziewcz±t „Panna Billy”, „Pollyanna”, „Pollyanna dorasta”.

21 V 86 rocznica - urodzin JÓZEFA ZBIGNIEWA BIAŁKA- historyka literatury, badacza literatury dla dzieci i młodzieży, autora ksi±żek, rozpraw, szkiców literackich i artykułów o literaturze dziecięcej, m.in. „Literatura dla dzieci i młodzieży w latach 1918-1939”, „Przymierze z dzieckiem”, „Jak kochać dziecko, czyli       o pisarstwie Janusza Korczaka”.

27 V 36 rocznica - ¶mierci WINCENTEGO FABERA- poety, autora pełnych fantazji, umiłowania przyrody i humoru utworów dla dzieci, m.in. „Skacz±ce lato”, „Makówka i wiatr”, „Pies na spacerze”, „Słoneczni żeglarze”.